Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Infekcije mokraćnog sustava

Infekcija mokraćne cijevi

Prije 6 mjeseci sam imao spolni odnos i od tada su se javili problemi. Osjećam pečenje u mokraćnoj cijevi i bolove u leđima koji se šire prema bubrezima, poput jake upale, ali bez temperature i bez smetnji mokrenja. Urinokultura i bris urete pokazali su da imam enterococus spp. i staph.epidermidis. Uzimao sam antibiotik, ali bez subjektivnog poboljšanja. Zatim sam ponovo napravio briseve i ponovo su nađene iste bakterije. Zatim mi je liječnik prepisao ciprofloksacin, koji je ublažio tegobe, ali ne zadovoljavajuće. Nakon toga sam ponovo napravio bris uretre i nađen je staphylococcus. epidermidis te mi je urolog prepisao Klavocin kojeg pijem već 7 dana bez ikakve promjene na bolje. Što dalje?

U Vašem slučaju bi bilo dobro znati da li imate otok vanjskog ušća mokraćne cijevi, iscjedak iz mokraćne cijevi i da li je prostata osjetljiva prilikom digitorektalne pretrage. Od dijagnostičkih pretraga od koristi su bakteriološki pregled mokraće i ejakulata, kao i bris mokraćne cijevi na Chlamydiju trachomatis, Ureaplasmu urealyticum i Mycoplasmu hominis. Terapija je prema nalazu antibiograma.

Dr. sc. Silvio Altarac, dr. med., specijalist urolog