Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Infekcije mokraćnog sustava

Proteus u urinokulturi

U urinokulturi pronađen mi je Proteus spp. u koncetraciji 100 000. Molim Vas da mi ukratko kažete o kakvoj je bakteriji riječ i kako se liječi.

Proteus je vrsta bakterije koja spada u skupinu Gram-negativnih mikroorganizama i koja može uzrokovati različite infekcije, ali se najčešće u ljudi javlja kao uzročnik upala urogenitalnog sustava. Ipak, Proteus nije tako česti uzročnik uroinfekcija pa se kod svakog slučaja njegove izolacije iz urina, osobito u broju koji ste naveli, treba provesti adekvatno liječenje, ali i dodatne pretrage kako bi se našao eventualni uzrok njegove pojave. Naime, Proteus češće uzrokuje infekcije u ljudi koji imaju neku strukturnu anomaliju ili kamenac u mokraćnim putovima, ili su prethodno bili podvrgnuti nekom invazivnom zahvatu, npr. kateterizaciji mokraćnog mjehura. Stoga bi trebali učiniti dodatne urološke pretrage kako bi se utvrdilo postoji li neki razlog pojave Proteusa kao uzročnika upale mokraćnog sustava u Vas. Što se tiče liječenja, Proteus je bakterija koja je nerijetko rezistentna na neke najčešće primjenjivane antimikrobne lijekove. Zato pri njenoj izolaciji treba uvijek napraviti antibiogram (test osjetljivosti) i ciljano primijeniti lijek za koji se pokaže da je djelotvoran. Uz to, kao i kod svake druge upale mokraćnih puteva, treba primijeniti i druge simptomatske mjere, od kojih je najvažnije mirovanje, uzimanje puno tekućine i dr.

Izv. prof. dr. sc. Rok Čivljak, dr. med., specijalist infektolog