Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Spolno prenosive bolesti

Interferonska terapija za HPV

2005. mi je dijagnosticiran HPV visokog rizika, te CIN 1. To je trajalo oko pola godine, a prije par mjeseci mi se ponovo pojavio. Radili su mi kolposkopiju i preporuča mi se interferonska terapija, ukupno 3 injekcije. Možete li mi reći nešto više o tome?

Poštovana, HPV infekcije najčešće su spolno prenosive bolesti među mladima. Potrebna je dugotrajna terapija a česti su i recidivi. Osim o postojanju virusa, razvoj bolesti ovisan je i o općem stanju - imunitetu pojedinca kao i o lokalnom stanju kože i sluznica. U terapiji se primjenjuju različiti postupci (krioterapija, laserska terapija, kirurške metode) te različiti lokalni preparati među kojima i interferon. Ta imunološka terapija može se primjenjivati lokalno - u obliku intralezionalne aplikacije (injekcija se daje ciljano u samo oboljelo tkivo) ili subkutano. S obzirom da je ta terapija vrlo skupa, a u pojedinim slučajevima ne daje bolje rezultate od uobičajenih, tradicionalnih metoda, neki terapeuti je zagovaraju, a neki ne. Pokušajte se uz pomoć liječnika u kojeg imate povjerenje odlučiti što bi bilo najbolje u Vašem slučaju.

Sanja Petek Modrić, dr. med., specijalist dermatovenerolog