Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Žensko zdravlje

Kalcifikati u dojci i FNA

Imam 44 god i UZV dojki koji glasi: prevladava gust žljezdani parenhim s dosta dilatiranih kanalića retromamilarno, te cistama (brojnije desno) unutar koji se vide kalcifikati. Najveća cista s kalcifikatima vidi se na granici lateralnih kvadranata desne dojke (8,7 mm), a dijelom je zadebljale stjenke, te sadrži sedimentirane kalcifikate - preporuča se FNA. U lijevoj dojci također se vidi cista sa kalcifikatima u IV. kvadrantu, a mjeri 6,9x7,2 mm. U obje aksile nesuspektni reaktivni limfonoduli. Kontrola za 6 mjeseci. Napominjem da sam bila kod grudnog kirurga od kojeg nisam dobila pojašnjenje što su kalcifikati, da li je to nešto patološki, dogovorio je još sastanak s rengenolozima pa će razmotriti što je najbolje učiniti. Do tada Vas molim za pojašnjenje medicinskih pojmova.

Pojava cista s kalcifikatima u dojkama je čest nalaz kod žena vaše dobi. U dijagnostici promjena u dojkama rutinski se koristimo mamografijom i ultrazvukom. U najvećem broju slučajeva dalja obrada nije potrebna. No ako su ciste zadebljanih stjenki a postoji i reaktivno povećanje limfnih čvorova u aksilama preporuča se učiniti citološku punkciju pod kontrolom ultrazvuka. (FNA - fine needle aspiration biopsy). Pod kontrolom ultrazvuka punktira se dojka, uđe se u cističnu promjenu te aspirira sadržaj koji se daje citologu ili patologu na analizu te se dobije konačni nalaz radi li se o dobroćudnim ili zloćudnim promjenama. Vaš je kirurg sasvim razumno odlučio da se posavjetuje s rendgenolozima nakon kojeg će se odlučiti je li potrebno učiniti FNAB.

Zlatko Topalović, dr. med., specijalist ginekologije i opstetricije