Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Duševne bolesti

Deprozel

Ukratko, dugo godina patim od anksioznosti, dok nisam došla dotle da nisam mogla više izaći iz kuće. Prije 8 mjeseci sam otišla kod psihijatra koji mi je rekao da je anksioznost u pitanju, dao mi je Deprozel i alprazolam po potrebi. Deprozel mi je pomogao, a alprazolam zaista rijetko popijem i to pola tablete. Sad mi je rekao (nakon 8 mj.) da treba smanjiti Deprozel i sad pijem pola tablete (10mg). Za sada funkcioniram, ali me počinje hvatati panika što ako se sve vrati na staro nakon što prestanem piti Deprozel. Zanima me MOžE LI SE DEPROZEL PITI (10mg) pola tablete, više godina, a bez posljedica po zdravlje (ukoliko mi pomaže da funkcioniram).

Deprozel je lijek iz skupine selektivnih inhibitora ponovne pohrane serotonina, koji djeluje više ciljano i puno specifičnije na simptome anksioznosti nego lijekovi iz skupine anksiolitika (gdje spada spomenuti alprazolam). Deprozel ne stvara ovisnost, što znači kada u dogovoru s liječnikom dogovorite prekid uzimanja lijeka nije za očekivati pogoršanje smetnji. Savjetujem da se prekid uzimanja lijeka ne učini prerano, odnosno u trenutku kada simptomi nestanu još neko vrijeme (individualna procjena) je potrebno uzimati ovaj antidepresiv.

Dr. sc. Darko Marčinko, dr. med., specijalist psihijatar