Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Multipla skleroza

Imam 46 godina i 2006. godine mi je dijagnosticirana multipla skleroza. Javlja mi se veća nestabilnost u glavi, iako već 5 mjeseci koristim Interferone. Često me boli glava i to po nekoliko dana za redom. Rekla sam to svom neurologu koji smatra to normalnim, pa me zanima i Vaše mišljenje. Da li je moguće da ta nestabilnost dovede do stanja gubitka svijesti?

Vaše tegobe ne bi trebale biti povezane sa terapijom Interfernom, koji se prepisuje u relaps - remitentnom obliku multiple skleroze. Pogoršanje stanja (nestabilnost) može biti uvjetovano osnovnom bolesti, zbog čega savjetujem učiniti kontrolni MR mozga uz primjenu kontrastnog sredstva zbog mogućnosti ocjene eventualnih novih demijelinizacija. MR-om mozga može se dodatno isključiti i drugi mogući uzroci glavobolja. Dakle glavobolja u Vašoj dijagnozi može biti kao dodatni simptom nevezan uz osnovnu bolest i zaslužuje dodatnu obradu (uz MR, rtg vratne kralježnice, EEG, okulista, hormoni štitnjače).

Mr. sc. Davor Sporiš, dr. med., specijalist neurolog