Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Žensko zdravlje

Mogući uzroci izostanka menstruacija

Zanima me zbog čega sve može kasniti menstruacija osim zbog moguće trudnoće? Postoji li neka spolna bolest ili bilo kakva druga bolest zbog koje bi menstruacija mogla kasniti ili izostati (s obzirom da je mjesečnica uvijek bila uredna i redovna)?

Ne čekajte da vam se ciklus regulira sam od sebe, nego odgovor potražite kod svog ginekologa. Izostanak menstruacije, koji se medicinskim rječnikom naziva amenorrea secondaria (primarna je ako se ciklus nikada nije ni pojavio) ukazuje na znatno smanjenu aktivnost jajnika, posebice estrogena, progesterona i androgena, koji se normalno luče tijekom mjeseca. Ti hormoni potiču sve stanične procese važne za zdravlje žene. Kad se ne izlučuju u dovoljnoj količini, ginekolog upućuje na hormonalne pretrage (koje se obavljaju analizom krvi) kako bi se utvrdilo je li za poremećaj odgovoran hipotalamus, područje mozga koje regulira lučenje hormona. On otpušta gonadotropin-releasing hormon (GnRH), tvar koja stimulira hipofizu (važnu endokrinu žlijezdu) na lučenje dvaju hormona: FSH (folikulostimulirajući hormon) i LH (luteinizirajući hormon). Zajedničkim djelovanjem ta dva hormona stimuliraju jajnik da dovede do sazrijevanja reproduktivnu stanicu - jajašce, i izlučuje tri hormona neophodna za pravilan ritam menstrualnog ciklusa. Kad u tom procesu dođe do poremećaja, menstruacija izostane. Pitanje je zašto dolazi do blokade u radu hipotalamusa? Za to je prvenstveno odgovoran stres, koji može biti fizičke prirode (drastične dijete, anemija, intenzivna fizička aktivnost, razdoblja napornog rada i premalo sna) ili psihološke (emotivni problemi, ljubavna razočaranja i slično). Putni stres, odnosno dugotrajni avionski letovi, promjena vremenskih zona i klimatskih uvjeta također mogu biti uzrok privremene blokade u menstrualnom ciklusu. U tim slučajevima, organizam aktivira mehanizam "štednje": izbjegava gubitak krvi i dragocjene energije kako bi se lakše suočio sa stresnom situacijom. No, sve to prolazi samo od sebe čim se prekine stroga dijeta ili se ublaži psihofizički stres kojem je žena bila izložena. Ukoliko se ciklus ne regulira sam od sebe, ginekolog će propisati hormonalnu terapiju na bazi prirodnog estradiola i progesterona, u trajanju od nekoliko mjeseci. No, postoji i oblik "genetičke" amenoreje, koja nije povezana sa stresom, nego s faktorima koji uzrokuju preuranjeno iscrpljivanje folikula jajnika, što dovodi do prijevremene menopauze, čak i prije 40. godine života. O genetskim faktorima govori se kad je prijevremena menopauza obiteljska karakteristika, odnosno ako se pojavila i kod drugih ženskih članova uže obitelji. Uzrokom mogu biti i autoimune bolesti, poput tiroiditisa (upale štitnjače) ili eritemskog lupusa, koje potiču organizam na lučenje antitijela koja uništavaju jajnik. Da bi se utvrdilo je li u pitanju prijevremena menopauza, dovoljno je izmjeriti vrijednosti FSH i estradiola u krvi. Pretragu treba obaviti 5. ili 6. dana od početka ciklusa, ako se menstruacija ponovo pojavila, ili bilo koji dan ukoliko menstruacija još uvijek izostaje. Ako je FSH veći od 40 mUI/ml, znači da se jajnik postupno iscrpljuje. No, u menopauzu se ne ulazi od danas do sutra: potpunom prestanku ciklusa prethodi dugo razdoblje, koje se naziva klimakterijem i u kojem se može dogoditi da povremeno ponovno dođe do ovulacije. Srdačan pozdrav Vaše PLIVA zdravlje

PLIVA zdravlje