Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Bolesti živčanog sustava

Vrtoglavice

Već 3 mjeseca se intenzivno borim s osjećajem vrtoglavice...pod tim intenzivno mislim svaki dan i to cijelo vrijeme - kada sam na poslu ponajviše i u svim situacijama koje mi izazivaju veći angažman! Najbolje se osjećam kada ležim i kada odmaram, premda se koji put budim uiz sna s osjećajem propadanja! Od dosadašnjih nalaza svi su bili dobri...ali zadnja MR je pokazala da imam cistu veličine 8 mm na pinealnoj žlijezdi...EEG je 1. put bio dif. disritmično promijenjen, a 2.put niževoltažne, ubrazne moždane aktivnosti....Zanima me mogu li dovesti u vezu moj stalni osjećaj vrtoglavice i pojavu ciste koja nije patogena, ali po riječima neurokirurga treba se kontrolirati za 3 mjeseca! Naime, nisam uspjela otkriti što je zapravo pinealna žlijezda, koje hormone proizvodi, što regulira i ima li ona veze s mojim simptomom stalne vrtoglavice i izazitog umora pri svakom naporu i najmanjoj radnji?

Melatonin je tvar koju luči epifiza (pinealna žlijezda) i odgovoran je za ciklus sna. Od 20. godine žlijezda počinje progresivno atrofirati, pa je sa šezdeset godina njeno izlučivanje svedeno na 20-30 % razine izlučivanja s 20 godina. Taj hormon ima bioritam lučenja koji je najviši između dva i četri ujutro. Sintetizira se iz triptofana, preko serotonina, a u tom procesu je ključan enzim N-acetil-transferaza koji se aktivira mrakom. Deficit melatonina uzrokuje probleme sa spavanjem i smanjenu sposobnost postizanja dubokog sna što rezultira sve kraćim i lošijim snom, umorom, i u konačnici nesposobnošću obavljanja uobičajenog posla. Dodatno, melatonin sudjeluje u bioritmu lučenja gonadotropina i hormona rasta, na cerebralnoj razini je važan antioksidant, ima snažno antidepresivno djelovanje i zaštitno djelovanje kod procesa oksidacije DNK. Nažalost, svi upravo navedeni pozitivni efekti gotovo nestaju kada razina lučenja melatonina padne na 20-30 % vrijednosti u odnosu na one kod osoba od 20 godina. Cista pinealne žlijezde ukoliko ne prelazi 11-12 mm nije operativni supstrat i potrebno je samo praćenje kako Vam je i rekao neurokirurg. Jednako tako cista ne bi trebala biti povezana sa Vašim simptomima vrtoglavice. Možete odrediti konc. Melatonina.

Mr. sc. Davor Sporiš, dr. med., specijalist neurolog