Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Spolno prenosive bolesti

Kondilomi

Danas mi je ginekologica dijagnosticirala Condylomate. Poslala me dermatologici i ona je u nalaz napisala: Dg. Condylomata accuminata vulvae Apl. Tct. Podophyllini 40% Molim Rp/Tct podophyllini 20% Što to znači i ima li veze sa HPV-om?

Gornja dijagnoza u prijevodu znači: Šiljasti kondilomi stidnice, odnosno spolne bradavice stidnice. Ove bradavice nastaju djelovanjem HPV-a iz skupine niskog rizika, a to su tipovi 6 i 11. Ne radi se o opasnim promjenama, odnosno ne radi se o promjenama koje ubrajamo u prekancerozne promjene. Postupak liječenja Vaše dermatologice je ispravan te treba nastaviti s premazivanjem bradavica otopinom podofilina 1 x tjedno do potpunog povlačenja bradavica. Tijekom liječenja, a i bar 3 mjeseca po prestanku liječenja odnosi moraju biti s kondomom, a i Vaš partner bi se trebao javiti na pregled.

Zlatko Topalović, dr. med., specijalist ginekologije i opstetricije