Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Žensko zdravlje

Ciste jajnika

Imam 26. godine. Ultrazvučnim color-dopplerom (dan prije mjesečnice 19.11.) dijagnosticirana mi je cista na lijevom jajniku. Veličina uterusa je 58,8 mm x 37 mm, a desni jajnik uredan. Cista je hipoehogenog sadržaja, a vrijednosti tumoroznih biljega su sljedeće: CA 125 = 36,13 (dozvoljeno do 35); dakle to je povišeno CA 19-9 = 3,88 (dozvoljeno do 39); CA 15-3 = 22,65 (dozvoljeno do 25) Liječnica mi preporuča laparoskopiju jer "sumnja" da će cista nestati sama od sebe. Propisala mi je tablete noretisterona koje trebam piti 7 dana u 2. fazi ciklusa (početi piti 7.12.) pa će nakon 3 mjeseca ponoviti ultrazvuk. Hormoni mi nisu testirani. Mjesečnica redovita zadnjih 7 mjeseci, premda je prije toga izostanala 3 mjeseca. Prije 2 godine drugi ginekolog mi je ultrazvučno postavio dijagnozu sindroma policističnih jajnika (neredovite mjesečnice, blago pojačana dlakavost, akne na bradi). Sadašnja ginekologinja kaže da nemam policistične jajnike jer je ovim ultrazvukom ustanovljena samo 1 cista na lijevom jajniku, dok je desni uredan. 1. Je li moguće da će i ova cista sama od sebe puknuti nakon mjesečnice? 2. Kako noretisteron utjece na cistu? 3. Bih li trebala obaviti još neke pretrage?

Nažalost, naveli ste samo veličinu uterusa, dok veličinu te ciste niste napisali. Postoji više vrsta cista jajnika, a ja ću Vam opisati tri najčešća tipa: 1. Funkcionalne ciste jajnika. Najbenignije su. Daju poremećaj ciklusa, često izostanak menstruacije. UZV pregledom to su najčešće unilokularne ciste ispinjene anehogenim sadržjem. Tumorski markeri su uredni. Ove se ciste u najvećem broju slučajeva spontano povuku (resorbiraju) tijekom menstuacije. Stoga je svakako potrebno učiniti kontrolni UZV pregled iza menstruacije. Ukoliko se cista spontano ne povuče može se propisati terapija gestagenima kako bi se u drugoj fazi ciklusa povisila razina progesterona. Kad pacijentica prestane uzimati gestagen-progesteron, razina se naglo snizi, a to pogoduje resorpciji i smanjenju ciste. Ove je ciste rijetko potrebno laparoskopski odstraniti. 2. Endometriotske ciste. Benigne su ali svojim rastom mogu ugroziti plodnost žene te ih je u večini slučajeva potrebno odstraniti laparoskopski. Uzrokuju obilnije i jako bolne menstruacije. UZV pregledom to su unilokularne ciste različite veličine izoehogenog sadržaja. Tumorski marker CA 125 je najčešće umjereno povišen. 3. Dermoidne ciste. UZV pregledom to su bizarne ciste s miješanim hiper i hipoehogenim odjecima. Daju osjećaj pritiska po dnu trbuha te poremećaj ciklusa i u većini slučajeva umjereno povišene tumorske markere. Trebaju se odstraniti laparoskopijom. Vama je svakako, ali obavezno iza menstruacije (6 do 9 dan ciklusa) potrebno učiniti TVCD - transvaginalni color doppler kojim će se točnije odrediti karakteristike ciste i s tim u vezi i oblik terapije. Potrebno je i ponoviti tumorske markere (CA 125, AFP, HCG).

Zlatko Topalović, dr. med., specijalist ginekologije i opstetricije