Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Kožne bolesti

Alergija

Unatrag 6 mjeseci na pubičnom području i vlasištu javljaju mi se žarišta, u početku roza boje, koja s vremenom postaju tamno crvene boje, te se sama od sebe povuku. Dva tjedna otprilike koža mi je na tim mjestima potpuno čista, da bi zatim žarišta ponovno počela izbijati. Sve to popraćeno je izrazitim svrbežom, test na gljivice mi je negativan, sada pijem Claritine i Dimidril, pubično područje mažem Triderm masti, a vlasište Betrion masti, ali pomaka nema.

Očito se radi o alergijskoj prirodi tegoba ili bi trebalo uraditi mikološku obradu da se dokažu tj. isključe gljivice kao mogući uzrok tegoba. Savjetujem promjene ni sa čime mazati bar 5 dana i probati dokazati gljivicu P. ovale. Isto kod vašeg partnera treba vidjeti ima li slične smetnje. Nakon te pretrage bi će jasnije u kojem pravcu ići dalje.

Dinko Kaliterna, dr. med., specijalist dermatovenerolog