Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Zarazne bolesti

Mirovanje nakon mononukleoze

Već mjesec dana imam lakši oblik mononukleoze i dva tjedna nemam nikakve simptome i osjećam se odlično, držim i dijetu, napravio sam analizu krvi i rezultati su mi svi u normali, čak i jetreni. Zanima me trebam li još uvijek mirovati?

Ako je u Vas potvrđena dijagnoza infektivne mononukleoze, potrebno je mirovanje, ili barem izbjegavanje fizičkih napora, barem dok se ne normaliziraju laboratorijski nalazi koji upućuju na aktivnost bolesti (KKS, jetrene probe), a po mogućnosti još i 3-4 tjedna nakon toga. Svakoj fizičkoj aktivnosti valja se vratiti postupno, što ne znači da ako su Vam se nalazi normalizirali morate i dalje mirovati i biti na kućnoj njezi.

Izv. prof. dr. sc. Rok Čivljak, dr. med., specijalist infektolog