Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Zarazne bolesti

Vrtićke infekcije

Imam sina od dvije godine i svaki put kada mu radimo bris grla i nosa prisutan je stafilokok aureus i to uvijek u obilnom porastu. Njegova pedijatrica kaže da ga nije potrebno liječiti dok mu ne stvara probleme, ali on svako malo slini i doslovno se guši u toj slini i kašlju. Također je prije mjesec dana dobio strašan osip po cijelom tijelu, koji je ispočetka sličio na urtikarije popraćen strašnim svrbežom (trajalo 7 dana), ali je s vremenom pedijatrica to tumačila kao prolazni virus koji je liječila kortikosteroidima (koje sam ja izbjegavala) i loratadinom. Zanima me postoji li način da se ta nesretna bakterija potpuno istrijebi i možete li mi preporučiti nekog dobrog bakteriologa koji bi me posavjetovao što činiti: sjediti prekriženih ruku i čekati hoće li se on sam othrvati od te bakterije ili će se nešto zakomplicirati, baš mi se i ne čini logičnim.

Ako Vaše dijete spada u vrtićku grupu, onda nije iznenađujuće što stalno "slini", budući da je curenje nosa uobičajeno za djecu te dobi, osobito ako pohađaju vrtić ili jaslice. Naime, u te djece može se primjenom nekog antibiotika razriješiti infekcija jednom bakterijom, ali ta djeca vrlo često odmah po povratku u svoju vrtićku grupu "zarade" neku drugu bakteriju i problem se stalno vrti u krug. Slažem se s Vašom pedijatricom da dijete nije potrebno liječiti ako nema težih simptoma bolesti. Ali, ako Vaše dijete stalno ima simptome, poput gnojnog iscjetka iz nosa, šmrcanja i kašlja, onda treba provesti terapiju tijekom 10 dana. Budući da kažete da je djetetu rađen bris, onda vjerojatno ima i nalaz antibiograma prema kojem je najbolje dijete liječiti ciljanim odabirom antibiotika za koji je utvrđeno da djeluje baš na taj soj stafilokoka (jer može biti rezistentan na neki od antibiotika). Inače, u takvim slučajevima se u svijetu preporuča provesti tzv. "dekolonizaciju" nosa lokalnom primjenom mupirocina u nos (kojeg doduše nema na našem tržištu, ali se može nabaviti iz uvoza). Kao moguća opcija može se pokušati riješiti kliconoštvo stafilokoka primjenom uljne otopine mupirocina tri puta dnevno kroz pet dana lokalno, nanoseći pripravak u svaku nosnicu malim prstom. U obzir dolazi i uzimanje nekog antibiotika na usta (npr. primjena kloksacilina - Orbenina).

Izv. prof. dr. sc. Rok Čivljak, dr. med., specijalist infektolog