Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Žensko zdravlje

Iscjedak iz dojki

Poštovani, trebala bih vašu pomoć i molila bi da mi čim prije odgovorite. Radi se o mojoj sestri, ima 24 g, visoka je 163 cm i ima 46 kg. Jako je mršava. Od 5. mjeseca 2007. godine bole ju dojke i ima obostrani iscjedak iz njih kao mlijeko. Bila je kod ginekologa u 10. mjesecu 2007. g. na kojem joj je na lijevoj dojci ispod bradavice našao cistu promjera 3 mm i iz nje je iscjedak vodenast i bijel, a iz desne dojke obilniji iscjedak i bijel. Ginekolog je rekao da je to sve normalno. Ja ne smatram tako jer ju jako bole dojke, uz to su joj natečeni i limfni čvorovi u pazuhu, više s desne strane. Mene zanima da li treba obaviti još kakve pretrage i koje? Gdje,odnosno u kakvom laboratoriju se radi pretraga prolaktina u krvi? Što joj preporučujete i što mislite da bi to moglo biti? Nije nikada bila trudna, ima redovite menstruacije, a to sve traje već 7 mj. Mislim da to nije normalno. Unaprijed hvala.

Poštovana, Vaša sestra treba učiniti obradu: 1. Odrediti razinu prolaktina u krvi u endokrinološkom laboratoriju obzirom na mliječni iscjedak iz dojki koji ukazuje na vjerojatno povišenu razinu prolaktina. Ukoliko je prolaktin povišen predlaže se učiniti MR (magnetsku rezonancu) hipofize. 2. pregled kirurga ili onkologa koji se bavi bolestima dojki s posebnim osvrtom na povećane limfne čvorove te UZV dojki.

Zlatko Topalović, dr. med., specijalist ginekologije i opstetricije