Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Muško zdravlje

Bolovi u preponama

Prije jedno 6 mjeseci pojavili su mi se bolovi u preponama. Preciznije, s lijeve i desne strane penisa (ali više onako na mjestu gdje se penis spaja s ostatkom tijela) pa prema gore, a bol se nastavljala i u testise (ali nešto slabijeg intenziteta). Također, primijetio sam i bol u križima koja se javlja istovremeno s boli u preponama. Legnuo sam na sat vremena i bol je prestala te nisam pridavao veću važnost tom problemu. No nakon toga mi se ista stvar ponovila dva mjeseca poslije, pa ponovno nakon mjesec i pol, a sada je opet tu. Počelo me boljeti navečer te sam prilikom uriniranja primijetio prozirnu sluz. Ujutro je sve bilo u redu, iako sam osjećao neku blagu bol (kao škakljanje na istom mjestu), no popodne mi se bol opet pojačala te sam išao na hitnu. Pregledali su me (no nisu mi pregledavali testise), izvadili krv i provjerili urin. Urin je bio u redu, krv isto tako izuzev povišenih leukocita. Opisani problem liječnici su pripisali teretani i mogućem istegnuću mišića te me uputili na daljnje pretrage (ultrazvuk i bris). Bol je prestala jer sam odležao nekih sat vremena, ali mi se povratila ponovno navečer. Prespavao sam i u jutro je bilo sve dobro, ali popodne me opet počelo boljeti još jačim intenzitetom. U čemu bi mogao biti problem? Bol je jača iznad lijevog testisa nego desnog, a također sam opipao "čudniji" izgled gornjeg dijela lijevog testisa - izgleda kao da su žile nešto deblje od onih na desnoj strani.

To što su žile deblje na lijevoj strani je znak da vjerojatno imate tzv. varikocelu testisa. Vaše smetnje nije moguće analizirati bez podataka o vašoj dobi i spolnoj aktivnosti. Obzirom na spomenutu teretanu, pretpostavljam da ste mlađe životne dobi. Pregled genitala, nalaz briseva i UZV uz podatke o spolnom životu svakako bi trebali odgovoriti na pitanje radi li se o smetnjama vezanim uz povećani tjelesni napor prilikom tjelovježbe ili se radi o kakvom urološkom zbivanju. Stoga preporučam pregled urologa uz navedene nalaze, a do tada oprezno u teretani.

Prim. dr. sc. Ivica Mokos, dr. med., specijalist urolog