Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Infekcije mokraćnog sustava

Urinarne nevolje iz Iraka

Nalazim se u Iraku i trenutno nisam u mogućnosti da posjetim liječnika, a imam zdravstvene tegobe pa bih vas zamolio da mi pomognete u uspostavljanju diagnoze. Počelo je prije tri mjeseca s bolovima u donjem dijelu trbuha i donjem dijelu leđa pa zatim oticanjem jednog testisa. Nakon toga me peckalo kad mokrim, a bolovi u donjem dijelu trbuha su prestali jer sam počeo koristiti doksiciklin, od kojeg sam dobio dijareju, koja je prestala nakon sedam dana. Kada sam otišao u ambulantu uradili su mi pretragu mokraće i rekli mi da imam krvi u mokraći. Poslije toga otišao sam u Kuvajt, gdje sam uradio CT bubrega i nalaz krvi i mokraće i bilo je sve u redu. Posljednjih dvadeset dana imam bolove u zglobovima, kostima, prsima i mišićima, a imam malo otečenu i žilu na vratu s lijeve strane. Molim vas pomozite mi jer ovdje u ambulanti rade obični medicinari koji ne znaju uspostaviti ni diagnozu obične prehlade!

Na žalost, teško je ovako postaviti dijagnozu, bez direktnog kontakta, bez pregleda i bez neophodnih analiza. Sve što mogu je napisati Vam popis pretraga koje bi bilo korisno učiniti (npr. SE, CRP, KKS, GUK, BUN, kreatinin, bilirubin, AST, ALT, GGT, AF, CK, LDH, urin, urinokultura, RTG srca i pluća, bris uretre na klamidije, gonoreju, serologiju na EBV, CMV, TPHA, markere hepatitisa B i C, anti-HIV...). Naime, prema svemu što ste naveli, može se raditi o jednoj, ali i o više bolesti. U obzir dolaze klasične infekcije urinarnog trakta, ali i sve spolnoprenosive bolesti (ili i jedno i drugo). Stoga Vam preporučam da nađete nekog infektologa, urologa ili dermatovenerologa jer Vašem problemu treba pristupiti široko i ozbiljno. Tek nakon kompletne obrade može se početi razmišljati o tome kojom terapijom bi najbolje bilo liječiti Vaše stanje.

Izv. prof. dr. sc. Rok Čivljak, dr. med., specijalist infektolog