Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Glavobolje i migrena

Jake migrene i nalazi

Molim vas da mi savjetujete kuda dalje i što činiti. Već godinu dana imam tegobe u vidu jakih migrena, bolove u rukama i nogama, trnce, žmarce, utrnlost, a pri bilo kojoj fizičkoj aktivnosti javlja mi se nalet vrućine u tijelo. Muško sam i imam 28 godina. Povremeno sam pušio i pio, ali sve u granicama normale. Od bolesti sam imao gastritis, a već nekoliko godina borim se s vazomotornim rinitisom. Do sada učinio pretrage: SE 5, L 8,6, E 4,65, HB 140, HTC 0,408, TRC 356, seg 51, ly 35, mo 3, eo 7, urin b.o., GUK 5,6, urea 7.4, kreatinin 88, bilirubin 14, AST 13, ALT(62...89), GGT 37, CK 82, LDH 225, kolesterol 6.3, FE 23, elfo: TP 76, A/G 1.6, alb. 61, TSH 2.44, bris nf i ždrijela FF, stolica parazitološki neg., UK saprofiti, CRP<6, AST-80)105, RF 8, UZV štitnjače i UZV abdomena uredan, rtg pulmo uredan, IgE 33, CU u urinu 0.49. Također sam pregledan od strane infektologa: entero virusi neg, adeno neg, HIV neg, CMV neg, EBN-a 182, VCAIGg 73, EBV VCA IgM neg, C. trachomatis neg, B. burgdoferi neg, trihineloza, cisticerkoza i toksokaroza sve neg, ELISA na ehinokokozu prvi put 9, drugi 10, RVK oba puta neg., gastroenterologa: ANA IIF-neg, RF-7.7, AMHA(IIF) neg., AGLM(IIF)neg, CH50 norm. titar, fizioterapeuta, neurologa: EEG uredan, MSCT mozga uredan, EMNG kronična radikulopatija C, th desno, kralježnica spondilofiti na razini C3C5, C4C5, blaža hondroza C4C5. Od lijekova ne pomaže ništa, osim lijekovi protiv migrene rizatriptan.

Migrena je funkcionalna glavobolja, a terapiju djelimo na terapiju akutnog napada, koja se uzima jednokratno neposredno nakon prvih simptoma migrene. Ukoliko Vam rizatriptan dobro djeluje savjetujem da nastavite s njim. Drugi vid terapije je profilaktičko uzimanje lijekova, koji se uzimaju svakodnevno sa ciljem smanjivanja frekvencije napadaja migrene, ali i ublažavanja simtoma kod pojave glavobolje. Takva terapija se preporučuje isključivo ukoliko su glavobolje barem 3-4 puta mjesečno, jakog intenziteta boli i onesposobljavanja u svakodnevnim aktivnostima. U toj grupi lijekova ima više preparata, a najpoželjniji se određuje nakon razgovora i dobro uzete anamneze po neurologui. Glede Vaših parestezija i bolova u ekstremitetima i tijelu, kao i naleta vrućine, savjetovao bi vam s obzirom na dosadašnju obradu i nalaze iste, kontrolu imunologa, kao i psihijatra, te MR mozga i vratne kralježnice.

Mr. sc. Davor Sporiš, dr. med., specijalist neurolog