Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Bolesti živčanog sustava

Svakodnevne glavobolje

Imam 28 godina i muče me svakodnevne glavobolje. Dana 6. 12. 2007. doživjela sam lakšu prometnu nesreću. Rečeno mi je da se radi o trzajnoj ozljedi vrata. Učinjen mi je RTG vratne kralježnice koji glasi: na snimkama vratne kralježnice prikazani kralješci su uredne visine, održane mineralizacije, održane stražnje interkorporalne linije. Intervertebralni prostori suženi ventralnim i dorzalnim osteofitima uz početne artrotske promjene malih zglobova svih segmenata. Preporučena mi je fizikalna terapija što sam i učinila. Nakon fizikalne, stanje je nepromijenjeno. Zbog bolova u vratu i konstantnih glavobolja upućena sam neurologu koji je zatražio ove preglede: EEG - u granicama normale, očni fundus b.o., CT glave - uredan. Preporučena mi je terapija analgeticima i to kombinacija tramadol+paracetamol i naproksen, ali mi ne pomažu. 1999. godine patila sam od tenzijskih glavobolja usred jedne stresne situacije (smrt oca). Da li je moguće da se i sada radi isključivo o tenzijskoj glavobolji? Radim stresan posao i glavobolje me jako ometaju u svakodnevnim aktivnostima. Na kontrolni pregled neurologu naručena sam tek za 3 mjeseca. Što mi je dalje za činiti?

Dvije velike grupe glavobolja dijelimo na simptomatske i funkcionalne glavobolje. Nakon pretrpljene traume vratne kralježnice mogu zaostati cervikogeno uzrokovane glavobolje koje treba liječiti simptomatskom terapijom uz fizikalnu terapiju, masaže i stalno provođenje naučenih vježbi uz plivanje ili druge vježbe istezanja ili neku od alternativnih metoda liječenja. Svakako bi bilo dobro pretrage nadopuniti EMNG-om gornjih ekstremiteta. Tenzijske glavobolje spadaju u grupu funkcionalnih glavobolja i potrebno je minimalizirati ili ukloniti uzrok tenzije i napetosti najčešće vezanog uz posao i funkcioniranje u svakodnevnom životu. U ovom slučaju indiciran je i razgovor sa psihijatrom, jer mi često ne možemo realno sagledati situaciju, kao i iznaći najbolje riješenje.

Mr. sc. Davor Sporiš, dr. med., specijalist neurolog