Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Hormonski poremećaji

Trudnoća i hipertireoza

Trenutno sam trudna 21 tjedan, to je druga trudnoća, do sada nisam imala nikakvih problema sa štitnjačom, u 8 tjednu trudnoće dijagnosticirana mi je hipertireoza, nalaz hormona štitnjače bio je: TSH nemjerljiv ispod 0,003, T3 i T4 uredni, uvedena mi je th. Propiltiouracil 3x2 tbl, doza je pojačana na 4 x 2 tbl jer je TSH bio nemjerljiv, sada je TSH napokon 0,98, T3 i T4 su uredni, no prije 3 tjedna počela sam imati povremene dvoslike, okulista kaze da ništa ne može jer sam trudnica, tražio je da izvadim hTgAt48,1,i TPO-At >2000, desno oko je jako izbočeno, kapak se neda zatvoriti, lijevo oko je u redu. Zanima me da l mogu išta poduzeti za to oko, i da li ću moći piti th i dojiti dijete, i što je s tim anititjelima, zašto su takva.

Vi se sada približavate trećem tromjesečju trudnoće kada se obično hipertireoze smiruju i potrebno je postepeno smanjivati dozu lijeka. Ponekad je moguće da u tom periodu više uopće nema potrebe za lijekovima. Ukoliko se bolest ne smiri i budete morali uzimati veću dozu lijeka dojenje ne dolazi u obzir, već i zbog iscrpljenosti Vašeg organizma, ali i zbog mogućnosti da lijek putem mlijeka dospije u organizam djeteta. Ukoliko doza lijeka bude mala (do 2 tbl. Propiltiouracila) moći ćete dojiti. Povišena protutijala upućuju da se kod vas radi o autoimunoj hipertireozi, gdje Vaša vlastita protutijela zbog greške u prepoznavanju napadaju vlastitu štitnjaču i potiču je na pojačan rad. Što se tiče očnih simptoma, oni su relativno česti kod autoimunih hipertireoza i mislim da bi Vam okulisti morali preporučiti neku zaštitu zahvaćenog oka (barem zaštitne kapi ili vanjska zaštita oka), ukoliko se ne mogu odlučiti na ozbiljniju terapiju zbog trudnoće.

Dr. sc. Dražen Huić, dr. med., specijalist nuklearne medicine