Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Žensko zdravlje

Neplodnost zbog sedlastog uterusa

Nakon vaginalnog UZV-a mi je dijagnosticirano: Uterus subseptus Sy PCO susp. TVS: uterus u RVF-u, 5,1x2,1 cm, sedlast, homogen, endometrij 9 mm, sekretoran, prati sedlast oblik, retrouterino nema slobodne tekućine d.jajnik: 3,7x2,1 cm, mikrocističan l.jajnik: 3,3x1,8 cm, mikrocističan Doktor mi nije puno objasnio osim što je rekao da ne ovuliram i da stoga ne mogu ostati trudna, iako sam ja uvjerena da ovuliram jer sam pratila sluz i u to vrijeme bila aktivna. Također je rekao da zbog oblika maternice jako teško mogu ostati u drugom stanju. Malo sam čitala i pronašla informacije da s takvom maternicom, čak i kod zatrudnjenja, žene imaju spontane pobačaje što me deprimiralo. Već duže vrijeme se trudimo i ništa, ali sad se bojim i pokušavati. Mene zanima ubrajam li se ja u neplodne žene i što mi je činiti?

U vašem pitanju mi nedostaje nekoliko bitnih podataka. Prvo, ne znam koliko dugo pokušavate zatrudnjeti. Ako je to duže od jedne godine tada mi ginekolozi smatramo da je velika mogućnost postojanja jednog ili više čimbenika kod jednog ili oba partnera koji onemogućuju oplodnju. Takvu situaciju proglašavamo sterilitetom, koji može biti primarni ako niste do sada nikada bili trudni ili sekundarni ako ste bar jednom do sada bili trudni, ma kako ta trudnoća završila (porodom, pobačajem, vanmaterična trudnoća). U takvom slučaju je indicirana obrada kojom će se pokušati otkriti uzrok (ili uzroke) steriliteta te na taj način primijeniti adekvatnu metodu liječenja, koja će dovesti do željene trudnoće. Drugo, ne vidim u vašem pitanju kakav Vam je ciklus, da li je on pravilan, da li menstruirate svaki mjesec. Navodite da je netko vidio da su Vaši jajnici na UZV-u mikrocistična izgleda i da je postavljena sumnja na sindrom policističnih jajnika. Sam policističan izgled jajnika ne znači ujedno da žena ima i taj sindrom. Žene koje imaju taj sindrom imaju tzv. oligomenoreju, tj. menstruiraju svakih nekoliko mjeseci i rijetko ovuliraju. Samim time što njihovi jajnici ne izbacuju jajnu stanicu svaki mjesec već svakih nekoliko mjeseci, mogućnost zatrudnjenja je smanjena. Što je Vama činiti ? Ako pokušavate zatrudnjeti manje od godinu dana i ako Vam je ciklus pravilan, imate ga svaki mjesec, bilo bi dovoljno ispitati da li i kada ovulirate. Morate znati da to što imate svaki mjesec krvarenje ne znači da i svaki mjesec ovulirate. Kako znati da li je i kada nastupila ovulacija? Možete svako jutro prije ustajanja mjeriti temperaturu i to zapisivati na jedan obrazac koji možete zatražiti od svog ginekologa. Blagi porast temperature će Vam ukazati na ovulaciju. Cijeli postupak je detaljno opisan na poleđini tog obrasca. Modernija metoda od ove starinske metode mjerenja bazalne temperature je ultrazvučni pregled koji se počne vršiti oko desetog dana ciklusa pa se svaka dva dana ponavlja i na taj se način vidi vrlo točno da li su jajnici i kada ovulirali. To je tzv. folikulometrija. Mislim da bi to bilo najbolje učiniti. Što se tiče sedlastog oblika maternice, koji je opet netko vidio, nemojte tome pridavat ogroman značaj jer mnoge maternice nisu idealnog oblika pa su rodile mnoge bebe. Ja sam osobno vodio dvije trudnoće kod žene koja je imala dvostruku maternicu, koje su obje manje od normalne pa su obje trudnoće završile porodom zdrave djece u terminu. Drugim riječima: pokušajte zatrudnjeti. Ako pak pokušavate zatrudnjeti duže od godinu dana, tada se kod Vas oboje mora učiniti osnovna obrada steriliteta jer očito nešto ne štima. Suprug bi treba učiniti spermiogram, Vi cervikalne briseve te ako su oni negativni bilo bi dobro učiniti HSG ("propuhivanje jajnika" - naziv u narodu) koji bi dao podatak da li su Vaši jajnici prohodni ali i prikazao bi izgled unutrašnjosti Vaše maternice, što bi bilo jako korisno s obzirom na UZV nalaz. Tzv. 3D ili 4D UZV aparati mogu jako zorno prikazati izgled unutrašnjosti Vaše maternice pa bi bilo korisno učiniti i taj pregled. Također bi bilo potrebno učiniti hormonalne pretrage kod Vas, s obzirom na sumnju na sindrom policističnih jajnika. Ako doista rijetko ovulirate, to nije danas problem jer postoje brojni lijekovi koji "natjeraju" jajnike da ovuliraju. Ako HSG ili 3D/4D UZV pokažu neku od anomalija maternice možda bi bilo pametno (ako se kod Vas radi o sterilitetu) ipak tu anomaliju operativno (histeroskopski) korigirati ako je to moguće. Radi se o malom operativnom zahvatu koji bi pomogao jer kod prirođenih anomalija maternice koje mijenjaju normalan izgled unutrašnjosti maternice je rizik od spontanog pobačaja ili prijevremenog poroda ipak nešto veći no kod normalnih maternica.

Siniša Stanković, dr. med., specijalist ginekologije i opstetricije