Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Očne bolesti

Sferne leće i astigmatizam

Dijagnoza: astigmatismus comp. myopicus VOD -3,0; dsph -0,50 ax 180 VOS -2,75; dsph 0,75 ax 0 Nosim naočale već 8 godina, a unazad 3 mjeseca i leće. Koristim torične leće. Vid mi je ponekad znao biti zamućen. Oftamolog mi je preporučio da nosim sferne leće jer imam mali cilindar. Zanima me Vaše mišljenje, tj. može li se korištenjem sfernih leće pogoršati astigmatizam?

Korištenjem sfernih leća ne može se pogoršati astigmatizam, jedino vid može biti nešto zamagljen i napor oka veći. Teško je reći da li se i ovakav mali astigmatizam treba korigirati. To se vidi na fitiranju i tada se najbolje može dati savjet je li korekcija toričnim lećama neophodna ili ne. Možete se javiti i u našu ustanovu (Bilic Vision oftalmološki centar) radi fitiranja.

Dr. sc. Nadežda Bilić, dr. med., specijalist oftalmolog