Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Epilepsija

EEG nalazi dviju kćeri

Zanima me objašnjenje nalaza EEG-a mojih dviju kćeri. Prvoj je nalaz sljedeći: "Osnovna cerebralna aktivnost alfa ritma, srednje voltažnih amplituda i frenkvencije od 9 c/s dobro je izražena. Na IFS bez jasnih promjena, na HV usporenje, uz manji porast amplitude." Drugoj je nalaz isti, izuzev frekvencije koja iznosi 8 c/s. Hvala unaprijed.

U opisima EEG nalaza nije navedeno koliko je usporenje na hiperventilaciju, jer ono može biti i fiziološko, ukoliko je blago usporenje. Kod očitovanja o EEG nalazu važno je znati zbog čega je ista pretraga rađena, tj. koje simptome imaju Vaše kćerkice, a ja taj podatak nemam. EEG je specifična dijagnostička pretraga za epilepsije, u svim drugim slučajevima je nespecifična (npr. glavobolja).

Mr. sc. Davor Sporiš, dr. med., specijalist neurolog