Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Očne bolesti

Strabizam s malom dioptrijom

Imam strabizam i nosim naočale od malena. Sad sam u 24. godini. Jako sam postala depresivna zbog toga. To me prije nije smetalo, ali sada sve više. Sve bih dala da prestanem nositi naočale. Ja Vas molim da mi date neki savjet. Već dugo nisam bila na pregledu i znam da je to pogrešno, ali nisam imala nikakvu nadu kad su mi svaki put rekli da i dalje moram nositi naočale. Dioptrija mi je +1.5. Želim nositi leće, ali ne znam mogu li i da li će mi se s lećama i dalje vidjeti da mi oko bježi. Želim se pokrenuti s mrtve točke i želim ostvariti svoj san i skinuti taj teret sa sebe.

Vaša dioptrija je mala i ako oko ne bježi kada nosite naočale, neće bježati ni kada nosite leće. Ako bježi kad nosite naočale, onda treba provjeriti dioptriju i mogućnost operacijskog zahvata, da se oko postavi u ispravan položaj. Takva operacija ne bi popravila vid, ali bi kozmetski odstranila prisutnu škiljavost. Preporučujem pregled, a zatim razgovor o najboljem rješenju u Vašem slučaju.

Dr. sc. Nadežda Bilić, dr. med., specijalist oftalmolog