Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Srce i krvne žile

Palpitacije i ekstrasistole

Imam 29 godina. Od svoje 18. godine osjećam "preskakanje" srca, povremeno, koje mi nije stvaralo nikakve probleme. Tijekom trudnoće, prije 6 godina, nije bilo niti jednog preskakanja, čak ni nekoliko mjeseci nakon poroda. Međutim, od prošle godine, ta preskakanja postala su znatno jača, češća, dva puta mi se dogodilo 5 preskakanja za redom, što izaziva užasan strah i slabost te nemogućnost normalnog funkcioniranja. Obraćajući se liječnicima, govorili su mi da je to od stresa i da puno ljudi ima taj problem. S obzirom da su ta preskakanja česta i 2 puta su mi se dogodila u seriji, posjetila sam privatnog kardiologa te nosila holter na kojem mi je utvrđeno 7 SVES pojedinačnih i 7 VES pojedinačnih. EKG i ultrazvuk srca potpuno su uredni. Dijagnoza : palpitatio - exstrasystolia venricularis symptomatica. Preporučena mi je sljedeća terapija: propafenon 150 mg 2*1 povremeno bisoprolol 1,25 1 ujutro povremeno. U lijekovima sam pročitala upute i nisam popila niti jedan jer se bojim nuspojava s obzirom da imam jako nizak tlak 90/60, male sam tjelesne težine i imam dosta spor puls. Molim Vas za sljedeće odgovore: 1. Što mi se najgore može dogoditi ako ne pijem te lijekove? 2. Da li mi Vi preporučate da pijem te lijekove? 3. Budući da planiram drugu trudnoću, da li je to preporučljivo s mojom dijagnozom?

Opisani nalaz holtera stvarno nije zabrinjavajuć; 7 supraventrikularnih i 7 venrikularnih ekstrasistola nisu problem, posebice što imate uredan nalaz UZV-a srca, a ne navodite bolove u prsima. Ti preuranjeni otkucaji jesu neugodni za neke osobe, dok neke osobe imaju značajne poremećaje srčanog ritma koje ni ne osjete. Mišljenja sam da nema potrebe uvoditi medikamentoznu terapiju zbog svake ekstrasistole, ali Vam je kardiolog istu uveo vjerojatno zbog vašeg osjećaja nelagode i straha koji se uz to javi. Bisoprolol može dodatno sniziti krvni tlak, koji je kod Vas ionako nizak, što može dovesti do bržeg rada srca. S obzirom da niste započeli uzimanje ove terapije, a planirate trudnoću, mišljenja sam da je za sada bolje pričekati s uzimanjem lijekova. Propafenon spada u skupinu C lijekova, što znači da se ne smije uzimati u trudnoći, osim vitalne indikacije, a bisoprolol može izazvati zastoj u rastu djeteta. Ne čini se na temelju Vašeg pisma da ste ugroženi bez terapije, ali učinite još jednu konzultaciju sa svojim kardiologom.

Mr. sc. Jasna Čerkez Habek, dr. med., specijalist internist