Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Probavni sustav

H. pylori i tegobe sa želucem

Imam 24 godine. Unazad 3-4 godine znala bih imati (doduše ne tako često), želučane tegobe (mučnina, ide mi na povraćanje, nadutost). Simptomi bi prošli sami od sebe 4-5 dana jer bih jela lakšu hranu. Doktorica mi je preporučila da napravim pretragu na H. pylori. Dala sam stolicu na analizu i nalaz je pozitivan. Doktorica mi nije željela dati nikakvu terapiju jer mi simptomi nisu tako učestali. Hoće li ta bakterije s vremenom početi raditi veće probleme i na koji način (ishranom?) utjecati na nju da je ne osjetim tj. da mi ne radi probleme.

Ako imate simptome, onda ih imate. Nevažno je kolikog su intenziteta i koliko su česti. A jesu li uzrokovani H. pylori infekcijom znat ćete tek ako provedete terapiju eradikacije. Ako je nalaz pozitivan i ako se ona ne liječi ona će ostati! Dakle, ako imate simptome preporučam da provedete terapiju.

Dr. sc. Irena Hrstić, dr. med., specijalist gastroenterolog