Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Muško zdravlje

Erektilna disfunkcija i stres

Imam 53 godine i dobrog sam zdravlja. Ne pušim, a vino pijem 2-3 čaše prilikom poslovnih ručkova/večera. Težina mi je uredna, možda samo par kilograma viška. Tlak mi je također u granicama normale i ne pijem nikakve lijekove. Imam menadžerski posao i sve što s time ide - putovanja, vožnja, avioni, a uz to i 30-tak djelatnika pod sobom. Pored toga još i nešto privatnog businessa. Oženjen sam i otac dvoje djece. Moj problem je da u zadnjih 6 mjeseci do godinu dana imam problema s erekcijom odnosno više ne mogu postići krutost uda. Osjećam da sam i izgubio volju za seksom (možda je to i posljedica mog problema) i da se polako povlačim u sebe. Naime, ništa me više ne može uzbuditi ili "napaliti", iako bih ja to jako želio. Pokušao sam i s masturbacijom, ali krutosti nema, a ejakulirati uspijem i količina sperme je zadovoljavajuća. Znam se ponekad probuditi rano ujutro oko 4 sata i osjetim da je ud ukrućen, ali ne onako kako bi trebao biti. To traje jedno kraće vrijeme i poslije spadne. Prije toga vremena nisam imao nikakvih problema, niti sam preležao niti jednu bolest kao niti spolnu. Imao sam i par veza izvan braka i sve je funkcioniralo savršeno na obostrano zadovoljstvo. Unazad navedenog vremena osjetio sam da postupno "gubim krutost uda", ali sam još uvijek dobro funkcionirao. Znam da sam pod jakim stresom, ali sam bio i prije još pod većim pa nije bilo problema. Je li možda moje vrijeme prošlo i jesam li možda ja svoju "municiju" ispucao pa je sad ostala samo "prazna puška"? Molim Vas za savjet i možda koju preporuku jer se teško mirim s time da mi je vrijeme "prošlo".

Poštovani, obzirom na relativno detaljan opis vaših smetnji za pretpostaviti je da vam je potrebna pomoć psihologa i to u paru s vašom partnericom. To je provjereno najbolji put ka rješavanju zajedničkog problema. Svakako preporučam i preventivni urološki pregled, gdje se mogu ordinirati i lijekovi za liječenje erektilne disfunkcije.

Prim. dr. sc. Ivica Mokos, dr. med., specijalist urolog