Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Dječje bolesti i majčinstvo

Povišena temperatura i promjene metabolizma

Moja djevojčica ima 3 godine i 8 mjeseci. Sitnije je građe, ima 15 kg. Prije pola godine prvi put je bila bolesna - povišena temperatura i bol u trbuhu. Budući je bila noć, dala sam joj paracetamol i dijete je zaspalo. Ujutro je mirisala na aceton i hitno smo otišli doktoru. Nalaz urina je tada bio: PRO 25 KET 150 Ubg 1. Ostalo je bilo u granicama normale. SUK 8,9. DG tonzilofaringitis. Mene je taj nalaz strašno zabrinuo, ali doktori su mi rekli da se dijete našlo u tom stanju zato što nije pilo tekućinu. Po završetku bolesti ponovljene su analize urina i glukoze i sve je bilo u redu. Prije dva tjedna dijete mi je ponovo dobilo temperaturu, opet ne visoku i budući je bilo popodne odmah sam joj počela davati tekućinu (čaj, limunada, voda, sok) na svakih nekoliko minuta (naglašavam da dijete odbija piti i jesti u stanju povišene temperature). Nisam joj dala spavati već sam joj nudila tekućinu. Međutim ponovo se navečer počelo osjećati na aceton. Ujutro smo opet hitno otišli doktoru, šećer je bio 4,o, ali ketoni u urinu su bili 50, dg opet tonsilofaringitis. Mene zanima zašto moje dijete u stanjima povišene temperature ulazi u takva stanja i kakve bi još pretrage trebala napraviti jer se baš ne zadovoljavam objašnjenjima našeg pedijatra.

Kada nema dovoljnog unosa hrane organizam troši svoje masne zalihe. U tom procesu se stvara aceton i tada se može otkriti u urinu, a i osjetiti specifični miris u dahu. Najvažnije je da nema povišenja šećera (glukoze) u krvi jer se i kod šećerne bolesti događa da stanice "gladuju" jer zbog nedostatka inzulina šećer iz krvi ne može ući u stanice. U težim bolestima, zbog stresa i hormona koji se tada izlučuju u pojačanoj mjeri, može se katkada pronaći povišena razina glukoze u krvi. Ako bi se to češće događalo preporučam napraviti test opterećenja glukozom (tzv OGTT).

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med., specijalist pedijatar