Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Dječje bolesti i majčinstvo

Enkopreza

Naš dječak od 4 god ima dijagnozu encopresis. Posjećivali smo psihologa oko 2 god. Sad su nas uputili na alergo test i daljnje pretrage u pedijatrijsku bolnicu. Dijete jede normalno i redovno svježe kuhanu hranu s dosta voća i povrća. Čemu se možemo nadati i što očekivati koji je mogući uzrok bolesti?

Najčešće je primarni uzrok bol kod pražnjenja crijeva. Vjerojatno će preporučiti Portalak sirup kojim bi se stolica razmekšala do rijetko - kašaste konzistencije. Može se početi sa 10 ml na dan (ujutro), a po potrebi, do postizanja željene mekoće stolice, podizati dozu do 50 ml. Nakon što se postigne rijetka stolica, treba navedenu terapiju provoditi 3 mjeseca kako bi dijete zaboravilo bol i neugodu prilikom defekacije, nakon toga se postepeno ukida.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med., specijalist pedijatar