Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Dječje bolesti i majčinstvo

GERB kod djeteta

Molim vas za pojašnjenje. Što to znači da dijete može imati GERB do 10. mjeseca fiziološki. Naime, mi kao roditelji nekako mislimo da bi naše dijete koje sad ima 6 i pol mjeseci moglo imati takvo nešto slično. Naime on ima napade koji se manifestiraju kao treptaji očima, katkad kao malo kašljanje i svaki put nakon tog napada kad ga dignemo na ruke on podrigne. Ako ne podrigne, a mi ga stavimo ponovo ležati dobiti će opet napad. Inače liječnica koja ga vodi je rekla da bi to mogla biti simptomatska epilepsija, ali i ne mora. On pije terapiju protiv epi. napada, ali unatoč velikom povećanju doze lijeka napadi se ne smiruju i svakodnevni su. Molim vas da nam odgovorite da li vi vidite neku poveznicu s tim GERB-om ili kako se već zove.

GERB je skraćenica od gastro-ezofagealna refluksna bolest. Riječ je o prekomjernom vraćanju hrane u jednjak (koji puta hrana se vraća do usta, može ulaziti i u dušnik). Vraćanje hrane u toj dobi je fiziološko samo ako nema znakova bolesti. Prema Vašem opisu postoji opravdani razlog da se istraži postojanje GERB-a na jednom od gastroenteroloških bolničkih odjela.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med., specijalist pedijatar