Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Žensko zdravlje

Missed abortion i ICSI

Imam 25 godina i problem s neplodnošću. Prošle godine imala sam missed abortus u 8. tjednu nakon ICSI-ja. Do prije dva mjeseca imala sam menstruaciju svakih 28-32 dana. Prije dva mjeseca ciklus se produžio na 40 dana, a sada na 34 dana, a i još se krvarenje skratilo s 5 dana na 3 dana popraćeno smeđim iscjetkom dva dana prije i dva dana poslije menstruacije. Je li se to dogodilo zbog stimulacije menotropinom ili je došlo do hormonskog poremećaja? Inače, radila sam hormone 2005. godine i sve je bilo ok.

ICSI-postupak je rađen vjerojatno zbog lošeg nalaza supruga. To da je došlo do ranog odumiranja ploda (missed ab.) ne treba Vas obeshrabriti jer je missed ab. nažalost čest, bilo da se radi o spontanim trudnoćama ili o trudnoćama nakon nekog od postupaka potpomognute oplodnje. Poremećaj ciklusa koji spominjete je najvjerojatnije rezultat prethodne stimulacije folikulogeneze menotropinom. U svakom slučaju trebate se javiti ginekologu radi ultrazvučnog pregleda jajnika, a bilo bi dobro i da ponovite hormonske nalaze.

Zlatko Topalović, dr. med., specijalist ginekolog