Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Muško zdravlje

Varikocela testisa

Imam 23 godine, oženjen sam i otac dvoje djece. Spolno sam aktivan, sportaš i redovito odlazim u teretanu. Moje pitanje je sljedeće; prije otprilike mjesec dana javila mi se bol u lijevom testisu koja je povremeno dovodila do probadajućih boli s donje desne strane abdomena. Za vrijeme tuširanja primijetio sam s lijeve strane testisa splet debljih vena nalik crvima, a na samom dnu testisa promjenu u vidu kvržice (kao nastavak tih vena). To me ne boli previše, no stvara neugodan osjećaj tupe boli ispod lijevog testisa. Na samom testisu nema nekih kvržica, nije tvrd, ali nešto je veći od desnog testisa. Svjestan sam da trebam posjetiti urologa, ali zanima me i vaše mišljenje.

Vrlo vjerojatno se radi o varikoceli testisa, koja kod vas obzirom na dvoje djece nije značajna u smislu oplodnog potencijala. Ukoliko ste aktivni sportaš onda je indiciran operativni zahvat da bi se spriječila progresija varikocele. U slučaju da ste rekreativac, potrebno je daljnje praćenje uz inicijalni nalaz spermiograma.

Prim. dr. sc. Ivica Mokos, dr. med., specijalist urolog