Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Dječje bolesti i majčinstvo

Krv u stolici kod trogodišnjeg djeteta

Moja kći će u sprnju napuniti 3 godine. Od samog rođenja ima problema s tvrdom stolicom koja je najčešće tamna i zrnata, odnosno u obliku tvrdih loptica. Posljednja 2 - 3 mjeseca primijetila sam tragove krvi dok obavlja nuždu, a prije nekih mjesec dana imala je nešto jače krvarenje prije i za vrijeme izlaska stolice. To intenzivnije krvarenje nije se ponavljalo, ali tragovi krvi su i dalje prisutni. Postoji li razlog za brigu, budući da sa strahom iščekujem svako njeno sljedeće obavljanje nužde do kojeg dolazi otprilike svaka 2 do 3 dana. Unaprijed zahvaljujem.

Potrebno je razmekšati stolicu odabirom namirnica. Preporučam hranu s puno neprobavljivih ostataka (povrće, integralni kruh, tjestenina, muesli). Također treba uzimati dosta tekućine, u hranu dodavati maslinovo ulje, a može se i smanjiti postotak masnoće u mliječnim proizvodima (mast i kalcij stvaraju sapune što čini stolicu kompaktnijom). Postoji i sirup od smokava i suhih šljiva kojeg bez ograničenja možete davati dulje vrijeme.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med., specijalist pedijatar