Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Muško zdravlje

Oslabljena erekcija

Imam 29 godina, ne pijem, ne pušim, relativno zdravo živim, posao ni više ni manje stresan nego drugi. Do prije 2,5 godine nisam imao apsolutno nikakvih problema s erekcijom, štoviše, postizao sam ju i kad je trebalo i kad nije trebalo. Uvijek je bila, kako bi se reklo, 100%. Onda se u studenom 2006. situacija promijenila i to naglo, UNUTAR JEDNOG DANA. Naime, od tog dana erekcije su mi na cca. 80-90% prijašnje, nekad i malo više, uglavnom dovoljno za spolni odnos. Međutim, osim što su erekcije slabije, došlo je i do nekih drugih problema. Erekciju teže postižem, potrebno je više stimulacije, erekcija kraće traje (brže ju gubim), a više odnosa unutar jednog dana više nije izvedivo. Noćne i jutarnje erekcije imam, ali to nisu one erekcije od prije već ove slabije. Te erekcije su dovoljne za spolni odnos, međutim osjetno su slabije od prijašnjih (kako meni tako i partnerici). Bio sam kod urologa koji je napravio UZV abdomena, pregled rukama, urin. Krv sam pregledavao samo u sklopu redovnog sistematskog i kolesterol i šećer su OK. Nekih osjetnih, vidljivih zdravstvenih problema nemam. Urolog je rekao da je sve OK i dao mi vardenafil. Uzeo sam ga nekoliko puta i situacija je slična, tj. erekcija i dalje nije kao prije, jedino što sam mogao više puta zaredom imati sex.odnos, ali to nije moj primarni problem. također sam primijetio da mi je spolovilo u opuštenom stanju mekanije nego prije, a u onoj fazi nekakve nazovimo je "poluerekcije" mi je spolovilo napuhnuto, ima volumen, ali nema tvrdoću, te kod pune erekcije ima volumen, ali kao što sam rekao, tvrdoća i trajanje nije kao prije. Kada se ovo dogodilo nisam imao nedostatak libida, naprotiv. Međutim, vjerojatno, kao posljedica ovog problema i moja sexualna želja je smanjena. Imam ju, ali u manjoj količini nego prije. Kao sažetak ću napisati: Moji problemi su počeli naglo, unutar jednog dana i manifestiraju se tako da erekciju teže postižem, kada ju postignem nije kvalitetna kao prije, brže ju gubim i teško ju ponovo postižem u nekom kraćem razdoblju. Također sam primijetio da mi je spolovilo u opuštenom stanju mekanije nego prije, odnosno, prije je i u opuštenom stanju bilo prokrvljenosti, a sada kao da je uopće nema. Znam da je definicija disfunkcije "nemogućnost imanja sex.odnosa" što kod mene nije slučaj, međutim mislim da ni ovakva situacija nije prihvatljiva, obzirom da je došlo nagle promjene koju sam opisao u tekstu.

Iz vašeg detaljnog opisa erektilne disfunkcije može se naslutiti i narušeno samopouzdanje, vrlo važno u postizanju, održavanju i kvaliteti erekcije. Bilo bi poželjno da o zajedničkom problemu porazgovarate s vašom partnericom. Uredan urološki nalaz ne bi zahtijevao daljnju urološku obradu ukoliko postižete erekciju koja rezultira urednom ejakulacijom. Svakako smatram da vardenafil nije trajnije rješenje obzirom na vašu dob. Ukoliko razgovor s partnericom ne bi rezultirao poboljšanjem, bilo bi poželjno da oboje u paru obavite razgovor s psihologom, te također učinite endokrinološku obradu.

Prim. dr. sc. Ivica Mokos, dr. med., specijalist urolog