Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Trudnoća

Vaginalni porod nakon 2 carska reza

Može li se nakon dva carska reza roditi vaginalnim putem i koliko vremena mora proći da se može roditi vaginalnim putem?

Vaginalni porod nakon dva carska reza je moguć, ali svakako treba u obzir uzeti povećan rizik za prsnuće (tzv. rupturu) maternice u području postoperacijskog ožiljka, koji se povećava s brojem prethodnih carskih rezova. Takva komplikacija tijekom poroda ponekad može rezultirati obilnim unutarnjim krvarenjem i biti fatalna za rodilju i dijete. S obzirom da je ovakva komplikacija teško predvidiva, u svakodnevnom se radu većina ginekologa, radi sigurnosti rodilje i djeteta, odlučuje za ponovljeni carski rez, a vaginalni se porod u pravilu vodi samo iznimno.

Držislav Kalafatić, dr. med., specijalist ginekologije i opstetricije