Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Muško zdravlje

Astenoteratozoospermija

1.5 godinu sam u infertilnom braku, nalazi supruge su uredni (hormonalni nalazi te brisevi). Moj spermiogram-astenoteratozospermija (motilitet 27%,morfologija 25%), nalazi brisa uretre uredni, ejakulat bakteriološki uredan, nalaz testisa i penisa uredan, slob.testosteron uredan. Nisam prebolio zaušnjake. Jedino imam AST(42) te ALT(88),učinjen uzv jetre-uredan te negativan nalaz na hepatitis B i C. Molim vas da mi odgovorite,što može biti uzrok takvom spermiogramu, imam 26 godina? Postoji li povezanost poviš.vrijed. AST i ALT sa spermiogramom? Molim vas vaše iskustvo sa biljnim preparatima za poboljšanje spermiograma.

Bez urološkog pregleda i potpunijeg nalaza spermiograma nije moguće adekvatno odgovoriti na vaša pitanja. Spermiogram je potrebno ponoviti uz 4-5 dana apstinencije, te analizirati minimalno 2 nalaza. Također je važno znati čime se profesionalno bavite, vaše navike, ev. lijekove koje uzimate itd. Svakako preporučam ponoviti spermiogram uz navedeno vrijeme apstinencije i pregled urologa sa svim nalazima. Fitoterapija svakako ne bi tebala škoditi, ali puno bi bilo bolje djelovati na uzrok astenoteratozoospermije ukoliko se isti može otkriti.

Prim. dr. sc. Ivica Mokos, dr. med., specijalist urolog