Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Žensko zdravlje

Slabokrvnost

Postovani doktore, imam 30 godina, dva carska reza, dvije zdrave curice. Prije poroda sam bila mrsava 52 kg na 171 cm visine, cesto malokrvna, i prije poroda. Sada imam 62 kg. Uzimala sam preparate zeljeza povremeno. Oboje djece sam dojila po 15 mjeseci. Razlika medju njima je dvije godine. Mladjoj je 3 i po godine. Kako sam je prekinula dojiti imam nisku krvnu sliku koju povremeno kontrolisem. Poslije preparata zeljeza bude u normali (nakon 10 dana od uzimanja posljednje tablete) - heferol 350mg. Prije 15-ak dana sam imala virozu disajnih puteva, spremala sam ispit p a se dodatno iscrpila, radila nalaze leukociti-2,8 (cesto niski kroz ovo godinu koliko kontrolisem krvnu sliku) trombociti-137, zeljezo-6, 1, urea-2, 1, se er ii sat-26, mcv-82, 3, neutrofili-0, 34, limfociti-0, 52, monociti-0, 17. Ostali nalazi su uredni. Radila sam cak i hormone spolne i tumorske markere, sve je uredno, imunoglobulini uredni antitjela na stitnjacu-uredna, feritin uredan. Podlozna sam cestim infekcijama- vaginalno candida(skoro svaki mjesec na sredini menstrualnog ciklusa,pretpostavljam cim mi padne imunitet-tako kaze i ginekolog), imala sam po kozi rosocea pityriasis prije mjesec dana, citavu zimu grlo i nos, aftice po usnoj supljini poslije svake mehanicke ozlijede cetkicom ili slucajnog ugriza. Napominjem da su leukociti oko 3, 6- 4, 1. Povremeno se dignu na 6, 8. Jedino su ovaj zadnji put bili ispod 3. Nemam bakterijskih infekcija i ne uzimam antibiotike vec godinu dana, ako ne racunam vaginalete neopenotran i poliginax prije 7-8 mjeseci. Papa test je uredan osim gljivica. Cervikalni bris uredan. Bila sam na ultrazvuku abdomena sve je u redu. Imam inace ubrzan puls bude oko 80 i iznad u stanju mirovanja. Ponekad sam jako nervozna. Internista mi je na posljednjem pregledu od prije 10 dana rekao da za tri sedmice ponovim nalaze ako se leukociti i trombociti ne dignu, konsultirat cemo hematologa.

Prema Vašem opisu, uzrok Vaših problema vjerojatno nije vezan za spolne organe, premda se mnogi drugi zdravstveni poremećaji često znaju reflektirati upravo na njima. Tako je vaginalna kandidijaza najčešće posljedica uzimanja nekih ljekova (antibiotici, kortikosteroidi) ili nekih sistemskih bolesti, a nije primarno ginekološka bolest. Daljnja ginekološka obrada kod slabokrvnosti (anemije) indicirana je jedino u slučaju obilnijih ili nepravilnih krvarenja iz maternice što kod Vas, čini mi se, nije slučaj. Stoga bih Vam i ja savjetovao da potražite pomoć interniste-hematologa, a problem vaginalnih infekcija će se riješiti onda kad riješite njihov osnovni uzrok.

Držislav Kalafatić, dr. med., specijalist ginekologije i opstetricije