Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Srce i krvne žile

Bolovi u grudima

Unazad 8 mjeseci imam učestale bolove u grudima. Bol je različitog intenziteta, nekad sasvim bezazlena, nekada jača. Dolazi i odlazi u periodu od više od 2 sata, iz samog centra grudne kosti i premješta se na leđa i natrag, pri čemu su znatno kraći intervali kada se javi bol. Pritom se javlja uvijek kada sam u mirovanju, najčešće tijekom noći, nikada za vrijeme neke fizičke aktivnosti. U tim situacijama ne osjećam ubrzan rad srca, ali kada je bol jača imam subjektivni osjećaj da je to srčanog porijekla. Od pretraga sam radio EKG koji je uglavno u redu (jednom je pokazalo sinus tahikardiju) kao i eho gdje su također uredni nalazi, osim što je registrirana TR 1+. Terapija verapamil 80mg po poterbi. Molim Vas za mišlenje da li ovo može upućivati na nestabilnu anginu ili neku drugu srčanu bolest, te koje pretrage eventualno učiniti dalje?

Tegobe kako ih Vi opsujete ne doimaju se kao anginozne, odnosno ne čini se da se radi o koronarnoj bolesti s obzirom da se javljaju u mirovanju i nespecifičnog su karaktera. Radi potvrde navedenog, potrebno je učiniti test opterećenja, tada će kardiolog na temelju promjena u EKG-u tijekom napora procijeniti stanje koronarne rezerve i odlučiti imali li potrebe za daljnjom obradom. Osobno, ne vidim razlog za uzimanje verapamila, svi povremeno imamo sinus tahikardiju koja nije patološko stanje.

Mr. sc. Jasna Čerkez Habek, dr. med., specijalist internist