Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Srce i krvne žile

Ultrazvučni nalaz

Molim Vas da mi protumačite nalaz ultrazvuka: LV je granične veličine, simetrično umjereno zadebljanih stijenki, globalna hipokinezija te blaže smanjena sistolička funkcija AV je umjereno sklerotična, urednih protoka, LA je značajno dilatiran, MV se doima urednom, a CD se vidi centralni mlaz blage regurgitacije, DV je uredne veličine. Na TV TR 1+, tlak u DV uredan, perikardijalnog izljeva nema. Zaključak: blaga mitralna regurgitacija sa značajnom dilatacijom LA, blaga trikuspidalna regurgitacija.

Ovo svakako nije uredan ehokardiografski nalaz, opisuje se uvećana lijeva klijetka, a još pretklijetka srca, srce je blaže slabije sistoličke funkcije- što znači da je oslabilo kao „ pumpa“, te ima manje značajne greške ne dva srčana zalistka. Uz blago smanjenje snage srca „kao pumpe“ možemo imati zadovoljavajući kvalitetu života. Ovaj nalaz ukazuje da su potrebne redovite kardiološke kontrole, uzimanje medikamentozne terapiju (koju vjerujem da majka ima) i potrebno je ustanoviti koji je uzrok navedenim promjenama kako bi se ordinirala optimalna terapija i što bolja kvaliteta života.

Mr. sc. Jasna Čerkez Habek, dr. med., specijalist internist