Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Žensko zdravlje

Vodena cista na jajniku

Prije 7-8mj mi je otkrivena vodena cista na lijevom jajniku promjera 3,5×3,5cm,CA-125 ok,sad je ta cista 5×5 sa pregradama marker i dalje ok uz to imam i nekakve priraslice te strašne bolove,zatvor i nadutost od koje izgledam kao trudnica doktor je odlučio da će me operirati i sad obavljam pretrage,kako su nadutost i zatvor nastali nedavno zanima me dali su oni nastali od te ciste ili..i još me zanima kakva je to cista s pregradama jer su rekli da će operaciju započeti laparoskopijom ali da neznaju kako će završit i da će možda morati izvaditi jajnik.Prije par godina imala sam carcinom in situ cerviks uterus i carski dali je to povezano s ovim sadašnjim problemom.

In situ karcinom cerviksa vjerojatno je liječen konizacijom i sigurno nije povezan s opisanom cistom. Carski rez ponekad može biti uzrokom priraslica koje izazivaju povremene bolove u trbuhu i zdjelici. Cista koju opisujete svakako traži operacijsko liječenje, bez obzira na uredne vrijednosti tumorskog biljega, i to iz nekoliko razloga. Prvo, jer perzistira gotovo godinu dana; drugo, jer raste; i treće, zbog pregrada unutar same ciste. Takve pregrade (septa) se ponekad javljaju kod zloćudnih tumora jajnika, makar njihova nazočnost najčešće ne znači zloćudnu prirodu bolesti. Bolovi i osjećaj nadutosti mogu biti povezani s opisanom cistom, ali bi bilo dobro prije operacije obaviti gastroenterološku obradu. Definitivnu dijagnozu može dati isključivo patolog nakon mikroskopskog pregleda ciste. Pokaže li se da je cista dobroćudne naravi, tada će laparoskopija biti dovoljan kirurški zahvat, a klasičan rez (tzv. laparotomija) će biti potreban jedino ako se potvrdi zloćudni karakter ciste, što je u Vašoj životnoj dobi ipak malo vjerojatno.

Držislav Kalafatić, dr. med., specijalist ginekologije i opstetricije