Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Zarazne bolesti

Vodene kozice i trudnoća

Koja je opasnost za tek rodjenu bebu ako oboli od vodenih kozica?Četiri tjedna su mi do očekivanog termina a stariji sin je u vrtiću gdje vlada epidemija kozica? Može li se kako spriječiti i ako se dogodi kako izbjeći za bebu?

Najveća opasanost od infekcije vodenim kozicama za novorođenče postoji ako se majka koja nije preboljela vodene kozice, razboli neposredno prije poroda ili se novorođenče inficira po porodu, u prvim danima života. Kako niste naveli podatak o tome da li ste vi preboljeli vodene kozice, generalna bi preporuka bila da sina koji ide u vrtić u kojem traje epidemija vodenih kozica odmah privremeno (kroz slijedeća 2-3 mjeseca) ispišete iz vrtića.

Marijan Frković, dr. med., specijalist pedijatar