Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Bolesti živčanog sustava

Nalaz EEG-a

Molim Vas da mi odgovorite što znači nalaz EEG-a: osnovni ritam srednje amplitude u dezorganiziranoj alfa frekvenciji, dobro se blokira na otvaranje očiju, nema asimetrije niti parakoksizma. HViIFS bez promjene. Zaključak-dezorganizirana elektrogeneza

U elektroencefalogramu možemo razlikovati alfa ritam frekvencije 8-13Hz, beta ritam frekvencije od 13Hz na više, Theta ritam frekvencije 4-7Hz i delta ritam frekvencije 1-3Hz. Alfa ritam je uredna osnovna cerebralna aktivnost u budnosti sa zatvorenim očima u mirovanju. Delta aktivnost je patološka izuzev u III i IV fazi non-rem spavanja, beta aktivnost se nalazi tijekom naše aktivnosti u budnom stanju i otvorenih očiju i uglavnom ne predstavlja patologiju. Ponekad se javlja nakon upotrebe određenih lijekova. Theta aktivnost u manjem opsegu se može javljati kod odraslih osoba i nije apsolutno patologija. U nalazu koji ste poslali ne nalazim theta, delta ili beta aktivnosti, već dezorganiziranu alfa aktivnost. Po opisu bi nalaz bio uredan, ukoliko se liječnik nije "nespretno izrazio" misleći o alfa aktivnosti uz interponiranje sporijih theta valova koji čine dizritmiju, tj. "dezorganiziranost" cerebralne aktivnosti, no meni je teško tumačiti što se točno mislilo. Bilo bi dobro neovisno ponoviti EEG nalaz, te imati više podataka o dobi osobe i dijagnozi, tj. kliničkoj slici zbog koje je učinjena obrada.

Mr. sc. Davor Sporiš, dr. med., specijalist neurolog