Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Žensko zdravlje

Infekcija nakon histerektomije

Prije šest mjeseci imala sam miom na materici i ona je uklonjena. Ostali su mi jajnici. Zanima me da li hpv isto reagira na jajnike, koje spolne boesti ih mogu oštetiti i da li je isto kao kad imaš matericu u vezi oboljenja?

Do sada nije opisan slučaj infekcije jajnika HPV virusom, tako da ne trebate imati bojazan. Bit će dovoljno da jednom godišnje obavite ultrazvučni pregled jajnika. Ipak, bez obzira na to što je u Vas odstranjena maternica, potrebno je jednom godišnje uzeti PAPA obrisak iz rodnice, koja je, za razliku od jajnika, i dalje izložena potencijalnom djelovanju HPV-a.

Držislav Kalafatić, dr. med., specijalist ginekologije i opstetricije