Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Multipla skleroza

MS i uveitis

Imam multiplu sklerozu kao osnovnu bolest dijagnosticiranu 2005. godine, a paralelno s tim imam i uveitis očiju. Uveitis je vrlo učestao i non-stop se vraća čim prestanem s terapijom bila ona lokalna ili sistemska, ali na sreću nemam neuroloških ispada. Je li uveitis posljedica MS-a ili nečeg drugog te kako da se on spriječi da se ne vraća ili da njegov recidiv bude rjeđi?

Nerijetko se uveitis javlja zajedno s MS-om, često kao prvi znak bolesti. Kod uveitisa je uvijek važno isključiti toksoplazmozu, koja često daje slične promjene u MR-u mozga i kralježnične moždine, slične kliničke pa i likvorske promjene kao MS te se zbog toga nerijetko krivo dijagnosticira kao multipla skleroza. Inače, liječenje uveitisa ako primate imunosupresivnu terapiju često dobro suprimira MS, ali ne uvijek dovoljno. Važno je da se, ako je u Vas isključen drugi razlog neurološke bolesti, tj. ako su isključene druge diferencijalnodijagnostičke mogućnosti i dokazana je multipla skleroza potrebno se liječiti i imunomodulacijskim lijekovima koji će djelovati i na uveitis.

Prof. dr. sc. Vesna Brinar, dr. med., specijalist neurolog