Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Multipla skleroza

Multipla skleroza s odgodom

Je li moguće da se napad multiple skleroze pojavi u studenom, da se magnetska rezonancija napravi krajem travnja sljedeće godine, a da magnet bude u potpunosti uredan a osoba ima MS? Mogu li se lezije pojaviti 6 mjeseci i više nakon napada, a da nije bilo novog pogoršanja?

Odgovor ovisi o Vašim kliničkim simptomima. U pravilu, ako osoba ima simptome koje odgovaraju oštećenju u velikom mozgu, malom mozgu ili moždanom deblu - MR mozga pokazuje oštećenja odmah, izuzetno rijetko neko vrijeme nakon kliničkih simptoma. No, nerijetko bolesnik može imati simptome od strane kralježnične moždine, osobito vratne ali ponekad i od prsne kralježnice. Simptomi su dosta karakteristični i neurološkim pregledom lagano uočljivi. U takvih je osoba potrebno učiniti i MR kralježnične moždine, budući da MR mozga može biti uredan ali oštećenje je lokalizirano u kralježničnoj moždini. Inače, u svakoj sumnji na MS je potrebno prema dijagnostičkim kriterijima učiniti MR mozga i vratne kralježnice, a ovisno o simptomima ponekad i prsne kralježnice.

Prof. dr. sc. Vesna Brinar, dr. med., specijalist neurolog