Besplatni newsletter

Svakodnevno biramo najzanimljivije za vas i šaljemo. Prijavite se!

Ostalo

Financijski poticaj za uzimanje lijekova
Objavljeno 20.08.2012.

Reuters

Nagrađivanje pacijenata povećava izglede za pridržavanje propisanog režima uzimanja lijekova, pokazalo je istraživanje provedeno u SAD.

Tjedne nagrade u vrijednosti već od 5 dolara (oko 30 kuna) pomažu pacijentima da shvate važnost redovitog uzimanja lijekova, kažu istraživači s University of Connecticut.

Povećavanje vrijednosti nagrada je dovodilo do povećanja izgleda za redovito uzimanje lijekova.

Prema nekim procjenama, gotovo polovica pacijenata se ne pridržava uputa o uzimanju lijekova, čak ni kad su oboljeli od životno opasnih bolesti.

Dostupni podaci pokazuju kako samo u SAD svake godine umire 130000 ljudi jer ne uzimaju lijekove za prevenciju bolesti srca.

Novi rezultati se temelje na podacima prikupljenima tijekom 21 ranije studije u koje su bili uključene osobe s tuberkulozom, HIV-om, shizofrenijom itd.

Istraživanja su u prosjeku trajala 24 tjedna, a nalaze je objavio American Journal of Medicine.

Sve vijesti vezane uz ovu temu pronađite ovdje

Brzi priručnik bolesti

Odaberite grupu bolesti ili pretražite po ključnoj riječi

Priručnik bolesti sastavljen je kako biste se brzo informirali o bolesti koja vas zanima. Određene bolesti posebno su obrađene u okviru skupine na Mapi tijela kojoj pripadaju te ih svakako potražite.