Žgaravica je često udružena s regurgitacijom (vraćanjem želučanog sadržaja u jednjak). Procjenjuje se da do 40% populacije ima povremeno simptome žgaravice, a čak 10% njih svakodnevno ima simptome. S obzirom da samo četvrtina populacije sa navedenim simptomima koristi neki od farmaceutskih pripravaka za liječenje žgaravice u tekstu ćemo pokušati razjasniti rizične čimbenika nastanka žgaravice, objasniti preventivne postupke i dati savjete za samopomoć i liječenje žgaravice.
Neki od najčešćih uzročnika žgaravice su pušenje, kasni večernji, obilni obroci, pretilost, uska odjeća stisnuta u struku, hijatalna hernija.
Pušenje relaksira mišiće jednjaka što dovodi do refluksa želučanog sadržaja u jednjaka dok ostali navedeni uzroci stvaraju povećani tlak u trbušnoj šupljini koji nadvlada tonus donjeg sfinktera jednjaka te dolazi do već navedenog refluksa. Budući da jednjak nema sluznicu prilagođenu djelovanju kiseline dolazi do oštećenja sluznice i kemijskog podražaja živčanih okončina za bol u jednjaku i osjećaja žgaravice.
Postoje brojni savjeti pučke medicine o liječenju žgaravice. Pokušat ćemo navesti neke dokazane, pouzdane metode i razbiti neke mitove o liječenju žgaravice.
S obzirom na mali postotak ljudi koji koriste modernu farmakoterapiju u sljedećih par rečenica pokušati ćemo Vam približiti lijekove za liječenje žgaravice.
ANTACIDI - lijekovi koji neutraliziranjem želučane kiseline brzo i efikasno dovode do smanjenja tegoba. Najčešće se uzimaju 1-2 tablete ili 1 vrećica suspenzije 4 do 6 puta dnevno jedan sat pred obrok ili pred spavanje. Djeca od 6-12 godina uzimaju pola doze za odrasle.
Velika prednost antacida je kao što smo naveli brzina djelovanja, a mana kratkoća djelovanja i samim tim potreba za čestim uzimanjem. Nuspojave ovise o tome jesu li antacidi spojevi aluminija, magnezija ili kalcija. Aluminij uzrokuje opstipaciju (zatvor), moguću nefrotoksičnost kod oštećenja bubrega, moguću pojavu osteoporoze. Spojevi magneziju uzrokuju proljev. Kalcij kao što smo ranije naveli može uzrokovati pojačano lučenje želučane kiseline.
ANTAGONISTI H2-RECEPTORA - Vrlo pouzdani lijekovi koji dovode poboljšanja sa vremenom djelovanja nakon 1-3 sata. Prednost im je dugotrajnost djelovanja te se najčešće uzimaju u obliku tableta 2 puta dnevno. Nuspojave su jako rijetke i uglavnom vezane za neurološki sustav (konfuzija, osjećaj slabosti i umora, vrtoglavica, glavobolja)
INHIBITORI PROTONSKE PUMPE - Lijekovi koji su se pojavili na tržištu krajem 80-tih godina i zasigurno donijeli revoluciju u gastroenterologiji značajnim smanjenjem komplikacije ulkusne bolesti (krvarenje) i svim gastroenterolozima olakšali posao. Terapija je izrazito učinkovita, uzima se najčešće jednom dnevno u dozi 20 ili 40 mg. U slučaju tegoba moguće ih je uzimati i dva puta dnevno. Nuspojave su zbog njihove selektivnosti i specifičnosti djelovanja izrazito rijetke.
OSTALI LIJEKOVI: Sukralfat i ranitidin-bizmut-citrat se značajno manje upotrebljavaju što smatram i opravdanim nakon uvođenja terapije inhibitorima protonske pumpe.
Poseban oprez je potrebno obratiti kod pojave crne stolice, povraćanja crnog sadržaja ili krvi, gubitka na težini, smetnji gutanja, anemije. Kod svih navedenih simptoma ne možemo više govoriti o žgaravici već se u podlozi nalazi vjerojatno neka ozbiljnija bolest te je obavezno potrebno zatražiti savjet gastroenterologa te učiniti ezofagogastroduodenoskopiju i ev. daljnje pretrage.
Nadam se da će ovaj tekst pomoći bar dijelu pacijenata da prepozna prednosti navedenog liječenja žgaravice i unaprijediti kvalitetu života pacijenata s tim tako čestim simptomom.