Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Glavobolje i migrena

Antiepileptici kao profilaksa glavobolja

Imam 19 godina. Zbog glavobolja i vrtoglavica popraćenih mučninom upućena sam na EEG i CT. CT nalaz mi je uredan, a na prvom EEG-u piše: nalaz je lakše dizritmički iritativno promijenjen. Nakon mjesec dana opet mi je napravljen EEG nalaz na kojemu sada piše: lakše do umjereno difuzno dizritmički promijenjen. Što to zapravo znači i predstavlja li to nekakvo pogoršanje stanja? Također mi je bio propisan karbamazepin od strane neurologa koji sam prestala piti jer su mi se vrtoglavice pogoršale. Sada su mi vrtoglavice prorijeđene.

Pretpostavljam da Vam je karbamazepin uveden kao profilaktička terapija Vaših glavobolja. Dakle antiepileptici se mogu uzimati kao profilaksa migrenoznih glavobolja ili glavobolja pračenih paroksizmalnih promjenama u EEG-u (dizritmičke glavobolje). Terapija vjerojatno nije ordinirana zbog vrtoglavica. Vaš nalaz EEG-a je nespecifičan. Važno je da nema neko žarište ili paroksizmalne epileptiformne promjene. Glavobolje dijelimo na simptomatske i funkcionalne. Ukoliko je otklonjen patomorfološki supstrat mozga ili drugi simptomatski razlog može se govoriti o funkcionalnoj glavobolji od kojih su najčešće migrene i tenzijske glavobolje. I jedna i druga se mogu uspješno liječiti i na listi lijekova postoji veliki izbor mogućeg odabira lijeka, ali važno je znati da svaki lijek ne djeluje jednako na različite osobe, tako da je pristup uvijek individualan. Dakle kod Vas smatram da je važno postaviti pravu dijagnozu glavobolje te pokušati ordinirati lijek koji će Vam najbolje odgovarati.

Mr. sc. Davor Sporiš, dr. med., specijalist neurolog