Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Zarazne bolesti

Osip na ampicilin

Ne znajući da je mononukleoza u pitanju, zbog streptokoka koji su ranije brisom ždrijela utvrđeni doktorica mu je ispisala ampicilin i nakon dva tjedna kada je terapija završena, došlo je do osipa i dijagnosticirana mu je tada infektivna mononukleoza uz splenomegaliju, limfadenomegaliju, lateks-IM pozitivan, AST 67, ALT 82, LDH 1110 jetra također uvećana! Obzirom da je dvanaestogodišnjak veoma aktivan u nogometu zanima nas koliko je vremena potrebno da se potpuno oporavi i nastavi s treninzima?

Ako je u djeteta potvrđena dijagnoza infektivne mononukleoze, potrebno je mirovanje, ili barem izbjegavanje fizičkih napora (što podrazumijeva i prekid s aktivnim bavljenjem sportom) barem dok se ne normaliziraju laboratorijski nalazi koji upućuju na aktivnost bolesti (KKS, jetrene probe), a po mogućnosti još i 3-4 tjedna nakon toga. Svakako se u intenzivniju fizičku aktivnost valja vratiti postupno, a ne odmah krenuti s treninzima "punom parom".

Izv. prof. dr. sc. Rok Čivljak, dr. med., specijalist infektolog