Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Žensko zdravlje

Upale rodnice

Željela bih Vam napisati svoje nalaze od ginekologa pa da mi ih ukratko malo objasnite. PAPA test je pokazao da imam jaku upalu, miješana flora pa mi je doktor propisao terapiju vaginaletama da ih koristim po 6 dana u 2 mjeseca. Ultrazvuk: maternica i lijevi jajnik su bez eho pat.promjena. Desni jajnik cistično izmjenjen sa evidentnom hipoehogenom polulučnom kobasičastom tvorbom koja polazi od desnog jajnika do uterusa i vjerovatno odgovara dilatiranom desnom jajovodu D1=33.4mm D2=19.3mm Zaključak: Cysta ovarii dex. sactoet hidosalpigitis 1 dex. Molila bih Vas i da mi kažete da li je ta upala kao i cysta na desnom jajniku opasna s obzirom da želim ostati u drugom stanju pa bih voljela da mi na temelju ovoga svega kažete je li to moguće. Inače prve odnose sam imala prije 2 mjeseca, tako da je ovo bio moj prvi ginekološki pregled. Također, uvijek sam imala bolne menstruacije koje traju 1 dan dok ciklus ne krene. Nadam se da ta cysta nije opasna, i da li se može kako ostraniti, koji načini postoje za to.

Pojava upale u rodnici uobičajena je u spolno aktivnih žena, a uz odgovarajuću terapiju i higijenske mjere, ne predstavlja Vam nikakav problem što se tiče buduće trudnoće. Desni jajovod, koji se ultrazvučno opisuje proširen, najčešće je takav zbog prethodno preboljele upale. Takav jajovod može i funkcionalno biti oštećen i ne obavljati uredno svoju funkciju i tako Vam otežavati zanošenje. Svakako bih Vam savjetovao da prije daljnje obrade učinite cervikalne briseve, posebno bris na Chlamydiu, te da učinite PAPA test (ako već niste).

Držislav Kalafatić, dr. med., specijalist ginekologije i opstetricije