Ostalo

Zdravstvena ispravnost bazenskih voda u Hrvatskoj

Objavljeno 15.01.2019.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo

Plivanje i kupanje u bazenima ima pozitivne zdravstvene učinke, no ako se bazenskim kupalištima ne upravlja dobro ili se kupači ne pridržavaju higijenskih pravila, moguća su kemijska i mikrobiološka onečišćenja.
Zdravstvena ispravnost bazenskih voda u Hrvatskoj
 

Da bi se voda u bazenima održala mikrobiološki ispravnom, bazenske se vode dezinficiraju, najčešće sredstvima na bazi klora.

Međutim, kloriranjem bazenskih voda u reakciji s organskim i anorganskim tvarima može nastati širok spektar nusprodukata dezinfekcije (kao što su na primjer trihalometani), a glavni izvor organske tvari u bazenima su s jedne strane tvari prisutne u vodi kojom se bazen puni i, s druge strane, tjelesne tvari poput urina, znoja i lipida kože te kozmetičkih preparata, pa su kupači glavni prekursori nastajanja nusprodukata dezinfekcije u bazenima.

Budući da je zdravstveno ispravna voda za kupanje jedan od prioriteta u sprječavanju bolesti koje se prenose vodom, kvalitetu bazenskih voda je potrebno kontrolirati sa zdravstvenog, estetskog i tehničkog stajališta.

U Hrvatskoj je tek 2012. godine donijet prvi hrvatski pravilnik o bazenskim vodama - Pravilnik o sanitarno-tehničkim i higijenskim uvjetima bazenskih kupališta te o zdravstvenoj ispravnosti bazenskih voda.

Da bi se stekao uvid u zdravstvenu ispravnost i kvalitetu bazenskih voda u javnim bazenima u Republici Hrvatskoj i usporedila kvaliteta otvorenih i zatvorenih (tj. unutarnjih i vanjskih) bazena kao i onih punjenih slatkom i morskom vodom, u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ) su obrađeni podaci dobiveni uzorkovanjem i analizom 1128 javnih bazena u 2017. godini.

Uzorkovanje i analize su obavili laboratoriji zavoda za javno zdravstvo županija odnosno Grada Zagreba te HZJZ.

Ukupno je na razinu RH uzorkovano i analizirano 7743 uzoraka bazenskih voda na fizikalno-kemijske i mikrobiološke pokazatelje, pri čemu su uzorci iz pojedinih bazena uzorkovani jednom ili dvaput mjesečno, ovisno o tipu bazena.

Najviše je ispitivanih bazena bilo na području Istarske (381) i Primorsko-goranske županije (167), a najmanje na području Virovitičko-podravske županije (3).

Najviše ih je punjeno slatkom vodom (84,8%), morem ih se punilo 15,2%, dok se dio bazena povremeno punio miješanom slatkom vodom i morem.

Kod bazenskih kupališta s instaliranom opremom za automatsko doziranje i opremom koja kontinuirano mjeri temperaturu, slobodni klor (SRK) i pH vrijednost, bazenska se voda uzorkovala jednom mjesečno, a vode za punjenje jednom godišnje, dok su se kod bazena bez takve opreme bazenske vode uzorkovale dvaput mjesečno.

Kod sezonskih bazenskih kupališta, bez obzira na navedenu opremu, uzorkovanje bazenske vode se obavljalo dvaput mjesečno, a vode za punjenje jednom godišnje u vrijeme rada.

Rezultati analiza su pokazali 18% neispravnih uzoraka neovisno o tipu vode za punjenje (morska ili slatka voda).

Najčešći uzroci neispravnosti su prisutnost bakterije Pseudomonas aeruginosa (4,6% neispravnih uzoraka) i povišena koncentracija trihalometana (9,9% neispravnih uzoraka), što ukazuje na neučinkovitost provedenih mjera.

Veći je postotak neispravnih uzoraka utvrđen kod otvorenih nego kod zatvorenih bazena kao i kod onih punjenih morem u odnosu na bazene punjene slatkom vodom.

Rezultati su pokazali da vanjski odnosno otvoreni bazeni sadrže u prosjeku dva puta više trihalometana nego zatvoreni bazeni, a bazeni punjeni morem u prosjeku tri puta više trihalometana nego bazeni punjeni slatkom vodom.

Bazenske se vode mogu onečistiti tijekom rada bazena; pokazalo se da su kupači glavni izvor organske tvari koja je potrebna za stvaranje nusprodukata dezinfekcije.

Ako je broj kupača velik, a voda se ne mijenja, već samo dodatno klorira, neminovno nastaju trihalometani i ostali nusprodukti dezinfekcije.

Mikrobiološka ispravnost bazenskih voda se ne smije dovoditi u pitanje, ali je potrebno provoditi mjere dezinfekcije na takav način da stvaranje nusprodukata dezinfekcije bude minimalno.

Članak odražava medicinske stavove važeće u trenutku objave. Članak odražava medicinske stavove važeće u trenutku objave.
HQ/MED/17/0046

Sve vijesti vezane uz ovu temu pronađite ovdje
(0)
0.0 od 5

Priručnik bolesti

Odaberite grupu bolesti ili pretražite po ključnoj riječi
Priručnik bolesti sastavljen je kako biste se brzo informirali o bolesti koja vas zanima. Određene bolesti posebno su obrađene u okviru skupine na Mapi tijela kojoj pripadaju te ih svakako potražite.

vezani članci

Test erektilne funkcije

Ispunite upitnik procjene erektilne funkcije. Test erektilne funkcije Kvaliteta spolnog života jedan je od najvažnijih segmenata kvalitete života muškarca.

IPSS UPITNIK

Ispunite upitnik procjene tegoba mokrenja. IPSS UPITNIK Poremećeno mokrenje često vezuje uz sebe i poremećaje kontinencije te seksualnih funkcija.